Kosgeb’ten Hibe Kredi Nasıl Alınır ?

Kosgeb’ten hibe kredi nasıl alınır?

Merhaba değerli birisimvar.net takipçileri. Bugün sizler için kosgeb’ten nasıl hibe kredi alınır ? sorusuna cevaplar arayacağız.

İlk olarak kosgeb nedir ?

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI (KOSGEB)

Devlet tarafından finansa edilen daha çok küçük işletmeler için oluşturulmuş bir kamu kuruluşudur. Programın amacı, girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve becerilerini geliştirmek, başarılı iş planlarını/iş modellerini ödüllendirmek, girişimcilik ekosisteminde yer alan aktörler arası işbirliğini arttırmak, yeni kurulan işletmelerin en kırılgan oldukları dönemde hayatta kalma oranının arttırılmasına katkı sağlayacak yapıların ve ulusal plan ve programlar doğrultusunda yeni işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini sağlamaktır.

Kendi işini yapmak isteyen herkesin başına gelen sorunların çözümü için destek sağlayan ve doğru kullanıldığında çok işe yarayan bir kuruluştur. Hemen hemen hepimiz kendi işimizin patronu olmak isteriz ama maddi ve manevi eksiklikler yüzünden bir türlü bu işe adım atamayız. Kosgeb tam burada devreye girmektedir. Sadece maddi olarak değil, yapacağımız iş hakkında bilgi ve birikim desteği de vermektedir. Zaten yazımızın ilerleyen yerlerinde kosgeb’ten hibe kredi almak için gerekli şartlar arasında kosgeb kurs sertifikası ihtiyacı olduğunu göreceksiniz.

İşinözü kosgeb önce sizin yapacağınız iş ile alakası size kurs veriyor. Bu kurs ile size gerekli donanımı sağladıktan sonra krediyi veriyor.

Gelelim hibe kredi nasıl alınır ? Şartları nelerdir? Sorularına

Programdan yararlanma koşulu, başvuru, değerlendirme

 (1) Yeni Girişimci Programına; Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurdukları işletmeler ile İŞGEM’de/TEKMER’de yer alan işletmeler başvuru yapabilir.7

(2) Girişimcilerin kurmuş oldukları işletmelerdeki kurucu ortak olarak payları en az %50 (elli) ve üzeri olmalıdır.

(3) İşletmenin program başvuru tarihi itibari ile son 1 (bir) yıl içinde kurulmuş olması ve girişimcinin daha önce bu programdan faydalanmamış olması şartı aranır.

(4) İşletme, Geleneksel Girişimci Programı veya İleri Girişimci Programının sadece birinden faydalanabilir.

(5) İşletme, KOSGEB veri tabanına kaydolur ve ilgili KOSGEB birimine başvuru yapar.

(6) Geleneksel Girişimci Programı başvurusu, ilgili KOSGEB birimi tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda; başvuru kabul edilebilir, reddedilebilir veya başvurunun revize edilmesi istenebilir. Redde ilişkin kararına bir kereye mahsus olmak üzere itiraz edilebilir.

(7) İleri Girişimci Programı başvurusu, Kurul tarafından değerlendirilir. Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; başvuru kabul edilebilir, reddedilebilir veya başvurunun revize edilmesi istenebilir. Kurulun redde ilişkin kararına bir kereye mahsus olmak üzere itiraz edilebilir.

(8) Başvurusu kabul edilen işletmeden Taahhütname alınır.

 (9) Programın süresi Taahhütnamenin evrak kaydına alındığı tarihten itibaren 2 (iki) yıldır.

Bu bilgiler kosgebin resmi sitesinden alınmış bilgilerdir. Kosgeb kredileri yapılacak işe göre değişiklik göstermektedir. 5 bin tl ile 2 milyon tl arasında değişik destekler vardır.

İlerleyen günlerde kosgeb ile alakalı daha detaylı ve açıklamalı yazılarımız olacak. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir