Nişanlarınız için kokulu taş

Herkese merhabalar. Birisimvar.net’e hoşgeldiniz.

Bugün sizi kokulu taş hakkında bilgilendireceğim. Kokulu taş şuan ki dönemimizin nişan, düğün, kına, bebek, baby shower,sünnet,diş buğdayı hediyeliklerinin başta gelen ismi.

Taş malzemesi alçıya benzeyen toz şeklinde bir maddedir. Kullanılan kokuya ve dökülen kalıba göre şekil alır. Tabii istediğiniz renk tonuna göre de ayarlama yapmak mümkün. Akrilik boyalar ile kokulu taşınızı renklendirebilirsiniz. Ya da kokulu taş tozunun renkli olanlarından satın alabilirsiniz. Bu işi evde kendiniz yapabileceğiniz gibi sitemizden dilediğiniz şekilde ürün alabilir, Evde yaptığınız ürünleri güvenle sitemizde satabilirsiniz.

Kokulu taş yapmak için gerekli olan malzemeler nelerdir ?

-Kokulu taş tozu

-Sıcak su

-Silikon kalıp

-Esans (kendi parfümünüzü veya oda kokularını kullanabilirsiniz.)

-Dilediğiniz renkte boya.

Kalıp konusunda dikkat etmeniz gerekenler ;

Kalıbınızın boyutu dikkat etmeniz en önemli unsurdur. Kimi kalıplar çok büyük görünse de sadece küçük taşlar yapmak için kullanılabiliyor. Kalıbınızın herhangi bir yamukluğunun olmadığına ,simetrisine ve şeklin düzgün, pürüzsüz olmasına da ayrıca dikkat etmeniz gerekecektir. Kalıp satın alabileceğiniz yerler artık oldukça fazla. Tuhafiyeler, ip satan dükkanların çoğu, bir çok internet sitesi size bu konuda yardımcı olacaktır.

Yapılışı

Bütün malzemeleri karıştırıp silikon kaba dökerek yarım saat beklemek. Tabiki toplu işlemlerde bu iş baya zaman alıcı. Eğer 1 şekil silikon kabınız varsa her kokulu taş için yarım saat beklemek baya zahmetli. Kokulu taşı silikon kabımızdan çıkarırken de çok dikkatli olmak gerekli. Zaten aldığınız malzemelerin üzerinde nasıl kullanacağınız hakkında bilgilendirme mutlaka olur.

-60-70 ml suya 100 gr kokulu taş tozu (kartonpiyer alçısı veya paris plaster) Ürün alçı kullanılarak yapılacaksa 1. Kalite kartonpiyer alçısı olmasına dikkat edilmeli.

-hava kabarcığı oluşmaması için karışımı yavaşça ve iyice karıştırmaya özen gösterin

-hava kabarcıklarını önlemek için silikon kaba döktükten sonra kabı birkaç kez zemine yavaşça vurabilir yada kalıbı sallayarak hava kabarcıklarını yok edebiliriz. Alçının sıvılığı krep hamuru gibi olmalı. Yoğunluğuna göre hava kabarcığı ihtimali azalıyor zaten.

-karışımı aynı yönde çevirerek karıştırmaya dikkat edin. Ve havalandırmadan karıştırın.

-karıştırma süresi 1-3 dakikayı geçmemelidir ürün sertleşmeden karıştırma işi bitirilmelidir.

-Ürün alçı kullanılarak yapılacaksa 1. Kalite kartonpiyer alçısı olmasına dikkat edilmeli.

-Ürünü renklendirmek için gıda boyası kullanılmamalı aksi halde taş kusma yapar.

KOLAY GELSİN .. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir